Electro swing,  Moja WIZja muzyki

Wstęp do electro swingu

Gatunek muzyczny, o którym mowa, wywarł na mnie ogromne wrażenie już od pierwszego posłuchania tych żywych, skocznych melodii, dzięki którym nogi wręcz rwą się do tańca. Chociaż szczerze przyznaję, że mam dwie lewe dolne kończyny i bardziej nazwałabym to rytmicznym pląsem lub czymś w rodzaju tak zwanej szarpaniny znanej z polskich wesel. Ale cóż, jeszcze wszystko przede mną.

Chcę taki

Wróćmy jednak do tematu. Wszystko zaczęło się od… miksowania starych sampli zaczerpniętych z przebojów wydanych w latach 30. i 40. XX wieku. Austriacki DJ, Parov Stelar, zwany również twórcą electro swingu, zaczął kombinować, odświeżać, dodawać poszczególne instrumenty, wzbogacać je o idealnie dobrane bity. I stało się… Muzyka opanowała nie tylko Europę, lecz także cały świat. Mało powiedziane – podbiła serca osób, które tylko czekały na to, by jazz wrócił do łask. W nieco zmienionej, lekko podkoloryzowanej formie, ale jednak jazz to jazz. A swing to niewątpliwie odłam tego gatunku, który był kamieniem milowym w rozwoju muzyki rozrywkowej w ogóle. Świadczy o tym chociażby fakt, że już na zawsze wpisał się w historię świata – jako symbol sprzeciwu wobec władzy totalitarnej w czasie II Wojny Światowej.

Cechy charakterystyczne electro swingu? Proszę bardzo! Przede wszystkim wyraźne przebijanie się na pierwszy plan sekcji dętej (głównie saksofonu, któremu często towarzyszy trąbka i puzon), elektroniczne, dyskotekowe bity z domieszką innych instrumentów takich jak fortepian lub gitara oraz w wielu wypadkach nieco szybsze tempo niż w pierwotnych utworach. Z wokalem jest jak z hajsem – raz jest, raz go nie ma. To zależy.

Taki też

Ważna uwaga: electro swing NIE ZAWSZE jest miksowaniem dawnych utworów. Na przestrzeni ostatnich kilku lat totalnie zmieniło się podejście do tego tematu i coraz więcej artystów zajmujących się tym odłamem gatunkowym (ku mojej uciesze) samodzielnie tworzy muzykę i słowa do swoich piosenek. Jednym z nich jest włoski zespół Swingrowers. Szykujcie się na duużą dawkę informacji, bo napiszę dla Was sporo materiałów o ich twórczości. I o tym, jacy są przemili, cudowni, fantastyczni i w ogóle. Wiem, bo miałam okazję poznać ich bliżej. 

A Wy jakie electro swingowe utwory cenicie najbardziej? Bardzo chętnie sobie z Wami o tym pogadam. 😊

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *